Informacje

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu

zboża

Skuteczne środki w profilaktyce chorób zbóż

Choroby zbóż są znaczącym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, zanim pojawią się znacznie bardziej zaawansowane symptomy, albowiem tylko w ten sposób można mieć szansę uchronić potencjał zbioru. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających trwałość zboża przez gospodarza w dobrym czasie może pomóc w zapobieganiu wielu komplikacjom chorobowym.

Asekuracja zboża przed chorobami - polecane działania okresowe

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest niejednokrotnie o wiele bardziej efektywne oraz ekonomiczne aniżeli metody reaktywne w sezonie. Powszechnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Poniżej omawiamy co poniektóre z tych najbardziej ważnych, które należałoby zaimplementować, by choroby pszenicy ozimej wiosną i pozostałe nie generowały większego problemu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

tiofanat metylowy w rzepaku terminowe sadzenie,

• nadzorowanie obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Szczególnie właśnie sadzenie zboża w dobrym czasie jest istotne dla uniknięcia niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem perfekcyjnych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zbóż ozimych ma w istocie ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie ilości i wskaźniki żyzności azotu mogą powodować nadmiernie grube, bujne drzewostany, jakie są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza oraz przenikanie światła, czyniąc plon o wiele bardziej podatnym na choroby dolistne, albo inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby zboża - wygrana walka

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zgnilizna twardzikowa i wybór produktów o większej wytrzymałości bądź tolerancji na newralgiczne szkodniki i choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może wspomóc zminimalizować niebezpieczeństwo znacznych strat. Główna forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Warto także zwrócić uwagę na cieszący się coraz to pokaźniejszą renomą tebukonazol w pszenicy - przez wielu rolników ceniony jako wydajna forma asekuracji.

Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Plewiński | 2020-02-19

    Szybko zaprosił Hanię o dłoń, przeżył utarty spośród szczęśliwością i po ożenku wywiózł ją do Stolicy, gdzie zachorował dystynkcję w Klamrze Nadrzędnym Wojska Dzikiego.